[Przyszli żeby zobaczyć poetę]

przyszli żeby zobaczyć poetę
i co zobaczyli?

zobaczyli człowieka
siedzącego na krześle
który zakrył twarz

a po chwili powiedział
szkoda że nie przyszliście
do mnie przed dwudziestu laty

wtedy jeden z młodzieńców
odpowiedział
nie było nas jeszcze
na świecie

Tadeusz Różewicz
Przyszli żeby zobaczyć poetę

            W Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzostku corocznie odbywają się spotkania z poetami w ramach Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej. Gimnazjaliści mają okazję poznać współczesnych twórców i obcować z literaturą.
26 września 2014 r. uczniowie spotkali się z panem Aleksandrem Gordonem (ur. 01.12.1961 r.)– ukraińskim poetą, literaturoznawcą i kulturologiem. Wysłuchali recytacji wierszy o Lwowie oraz miniatur poetyckich.  Warto wspomnieć, iż pan Gordon jest stałym uczestnikiem festiwalu „Krynicka Jesień Poetycka”.
Do Brzostku przybył również pan Andrzej Żmuda – polski poeta, krytyk literacki i dziennikarz. Autor między innymi tomiku „Baldachówka”, za który został uhonorowany nagrodą literacką Prezydenta Miasta Rzeszowa. Pisarz urodzony w 1946 r.
w Rzeszowie jest twórcą „Antologii Polskiego Rocka”.
Spotkanie z poezją trwało ponad godzinę, ale na te chwile autorzy musieli pracować latami.

agb

fot_001

fot_003

fot_005

fot_008

fot_010

fot_018

fot_030

fot. Józef Nosal 

.

ZE SMUTNYCH HISTORII POWSTAJĄ FILMY

      Film fabularny „Miasto 44”- pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej – trafił do kin całej Polski w 70. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Uczniowie Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Brzostku obejrzeli go 22 września 2014 r. w kinie Helios w Rzeszowie. Za sprawą nowoczesnej technologii filmowcy przywołali na ekran powstańczą Warszawę z sierpnia 1944 r. Zrobili to  z wielkim rozmachem i realizmem. Dramat wojenny Jana Komasy wywołał wiele emocji. Uczniowie wyszli z kina poruszeni i zaskoczeni, że prawda o historii jest tak tragiczna. Gdy staną kiedyś przed rzędami powstańczych krzyży, będą mieli przed oczami wzruszające i dantejskie sceny z „Miasta 44”. Być może znacznie więcej wówczas zrozumieją z  własnej przeszłości.

miasto44

Uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego 2014/2015

      1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Po udanych wakacjach młodzież naszego gimnazjum najpierw wzięła udział we mszy świętej, a następnie w uroczystej akademii, która była symbolicznym początkiem szkolnych obowiązków. Pierwszy września jest dniem szczególnym zarówno dla uczniów, ich rodziców jak i nauczycieli. Dla wszystkich oznacza nowe obowiązki, cele i wyzwania. Cała społeczność szkolna z radością powitała uczniów klas pierwszych, którzy zaczęli swoje gimnazjalne zmagania. Po spotkaniu na sali gimnastycznej, wszyscy uczniowie przeszli do wyznaczonych klas, gdzie wychowawcy przekazali im ważne informacje związane z organizacją nowego roku szkolnego. Wszystkim życzymy owocnej pracy i wielu sukcesów w nowym roku szkolnym!