Warsztaty FOTO klasy IIIc

           W ramach realizowanych na zajęciach technicznych zagadnień z wykonywania zdjęć i obróbki fotografii, uczniowie klasy IIIc wraz z opiekunem udali się w teren.
Próbowali uchwycić kilkanaście dobrych kadrów, z których zostaną wybrane najciekawsze i wyeksponowane na szkolnej gazetce i szkolnej witrynie www.

opiekun

IMG_0944A

c.d.n.

Dzień Edukacji Narodowej – 14X2014r.

       Święto Komisji Edukacji Narodowej uczniowie i nauczyciele uczcili humorystyczną akademią przygotowaną przez klasę IId wraz z panią Barbarą Nowak. Gimnazjaliści przedstawili scenki z życia szkoły z przymrużeniem oka. Wierszem i piosenką podziękowali nauczycielom za trud włożony w przekazywanie wiedzy.
Dyrektor gimnazjum podziękował uczniom za życzenia i przygotowaną akademię.

Organizatorzy

s_22

GALERIA
Dnia Edukacji Narodowej

Otrzęsiny klas I

                  Dnia 09.10.2014r. w czwartek ok. 16:00 odbył się tradycyjny chrzest kotów z dyskoteką przygotowaną przez samorząd uczniowski naszej szkoły na czele z sekcją kulturalną, techniczną i dekoracyjną.
Zadania pierwszoklasistów:
*taniec z miotłą
*uczesanie koleżance z klasy warkocza
*narysowanie portretu swojego wychowawcy
*picie na czas soku z cytryny i mleka
Wszystkie kociaki były mile zaskoczone, a nawet lekko zestresowane. Po przygotowanych i sztandarowo wykonanych konkurencjach rozpoczęła się zabawa taneczna, która trwała do 19;00 wszyscy zadowoleni rozeszli i rozjechali się do domów :)

Samorząd Uczniowski

p1340826

         GALERIA  OTRZĘSIN

Okaż kulturę i chroń naturę

         24 września 2014 r. uczniowie brzosteckiego gimnazjum wzięli udział w największej akcji ekologicznej Sprzątanie Świata. W Polsce działanie zainicjowała w 1994 r. Mira Stanisławska – Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.
Gimnazjaliści wyposażeni w lateksowe rękawiczki i w plastikowe worki udali się pod opieką nauczycieli i pani Barbary Zięby, urzędnika gminy Brzostek, do rezerwatu „Kamera”. Przemierzając leśne ścieżki i podziwiając otaczającą przyrodę, młodzież przekonała się, że ma do czynienia z poważnym problemem, czyli zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. W ręce uczniów trafiały różne śmieci: butelki, plastik, papier, a nawet odpady pochodzące z gospodarstw rolnych, co świadczy o tym, że współczesny człowiek nie dba o ochronę przyrody, a przecież czyste środowisko pozwala zachować zdrowie. Gimnazjaliści zdali sobie sprawę z tego, że należy ciągle podejmować działania proekologiczne, które powinny być prowadzone w szkołach, jak również wśród osób dorosłych, by uwrażliwić człowieka na przyrodę, uczyć odpowiedzialności za zmiany dokonywane w naturze. Jedynie wspólny wysiłek wszystkich ludzi podejmowany w różnych miejscach i sytuacjach jest w stanie zahamować degradację środowiska, wpłynąć na poprawę jakości naszego zdrowia i życia oraz zapewnić przyszłym pokoleniom perspektywy zdrowego życia.
Udział uczniów w sprzątaniu świata był świetna lekcją przyrody i wpłynął na kształtowanie ich postaw ekologicznych. Młodzież uważa, że takie akcje są bardzo potrzebne i powinny być przeprowadzane częściej, a nie tylko raz w roku. Niech słowa Jana Sztaudyngera będą apelem skierowanym do człowieka XXI wieku:

„Ponieważ Ziemia opiekuje się nami
zaopiekujmy się Ziemią.
Odwzajemniajmy miłość jaką nas obdarza,
utrzymując ją w czystości i szczęściu”.

IMG_3805

 GALERIA

[Przyszli żeby zobaczyć poetę]

przyszli żeby zobaczyć poetę
i co zobaczyli?

zobaczyli człowieka
siedzącego na krześle
który zakrył twarz

a po chwili powiedział
szkoda że nie przyszliście
do mnie przed dwudziestu laty

wtedy jeden z młodzieńców
odpowiedział
nie było nas jeszcze
na świecie

Tadeusz Różewicz
Przyszli żeby zobaczyć poetę

            W Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzostku corocznie odbywają się spotkania z poetami w ramach Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej. Gimnazjaliści mają okazję poznać współczesnych twórców i obcować z literaturą.
26 września 2014 r. uczniowie spotkali się z panem Aleksandrem Gordonem (ur. 01.12.1961 r.)– ukraińskim poetą, literaturoznawcą i kulturologiem. Wysłuchali recytacji wierszy o Lwowie oraz miniatur poetyckich.  Warto wspomnieć, iż pan Gordon jest stałym uczestnikiem festiwalu „Krynicka Jesień Poetycka”.
Do Brzostku przybył również pan Andrzej Żmuda – polski poeta, krytyk literacki i dziennikarz. Autor między innymi tomiku „Baldachówka”, za który został uhonorowany nagrodą literacką Prezydenta Miasta Rzeszowa. Pisarz urodzony w 1946 r.
w Rzeszowie jest twórcą „Antologii Polskiego Rocka”.
Spotkanie z poezją trwało ponad godzinę, ale na te chwile autorzy musieli pracować latami.

agb

fot_001

fot_003

fot_005

fot_008

fot_010

fot_018

fot_030

fot. Józef Nosal 

.

ZE SMUTNYCH HISTORII POWSTAJĄ FILMY

      Film fabularny „Miasto 44”- pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej – trafił do kin całej Polski w 70. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Uczniowie Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Brzostku obejrzeli go 22 września 2014 r. w kinie Helios w Rzeszowie. Za sprawą nowoczesnej technologii filmowcy przywołali na ekran powstańczą Warszawę z sierpnia 1944 r. Zrobili to  z wielkim rozmachem i realizmem. Dramat wojenny Jana Komasy wywołał wiele emocji. Uczniowie wyszli z kina poruszeni i zaskoczeni, że prawda o historii jest tak tragiczna. Gdy staną kiedyś przed rzędami powstańczych krzyży, będą mieli przed oczami wzruszające i dantejskie sceny z „Miasta 44”. Być może znacznie więcej wówczas zrozumieją z  własnej przeszłości.

miasto44

Uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego 2014/2015

      1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Po udanych wakacjach młodzież naszego gimnazjum najpierw wzięła udział we mszy świętej, a następnie w uroczystej akademii, która była symbolicznym początkiem szkolnych obowiązków. Pierwszy września jest dniem szczególnym zarówno dla uczniów, ich rodziców jak i nauczycieli. Dla wszystkich oznacza nowe obowiązki, cele i wyzwania. Cała społeczność szkolna z radością powitała uczniów klas pierwszych, którzy zaczęli swoje gimnazjalne zmagania. Po spotkaniu na sali gimnastycznej, wszyscy uczniowie przeszli do wyznaczonych klas, gdzie wychowawcy przekazali im ważne informacje związane z organizacją nowego roku szkolnego. Wszystkim życzymy owocnej pracy i wielu sukcesów w nowym roku szkolnym!